آزمون دستیاری را بررسی کنیم. پاتولوژی
 • » دسته‌بندی نشده » آزمون دستیاری را بررسی کنیم. پاتولوژی
 • سؤال‏هاى پاتولوژى آزمون دستيارى نسبتا آسان و البته تكرارى بودند.

  ۱- سؤال مربوط به بخش پوست اكتينيك كراتوز را توصيف می كند كه با مرور سؤالات سال‏هاى قبل كاملاً قابل پاسخ‏دهى است.

  ۲- دو سؤال مربوط به بخش تنفس می ‏شود. پاسخ يكى از اين دو سؤال سيليكوز است؛ اين سؤال تى‏پيك بوده و مشابه (كاملاً شبيه به) آن را می ‏شد در سؤالات سال‏هاى قبل پيدا كرد. سؤال ديگر مربوط به كانسر ريه ـ كارسينوم سلول اسكوامو ـ می ‏شود. به اين سؤال تكراری می ‏شد با معلومات جراحى يا راديولوژى يا داخلى پاسخ داد: يادمان می ‏ماند كه SCC ريه توده‏اى مركزى ايجاد می كند و با سيگار ارتباط دارد و می ‏تواند هيپركلسمى بوجود بياورد.

  ۳- دو سؤال از مبحث پستان در آزمون دستيارى انتظار شما را می ‏كشد؛ هر دو سؤال را می ‏توانيد با مطالعه تست‏هاى سال های قبل پاسخ بدهيد: يكى مربوط به بيمارى پاژه و ديگرى مربوط به كانسر  لوبولر پستان! هر دو سؤال با معلومات جراحى هم قابل پاسخ‏دهى هستند.

  ۴- جواب سؤال بخش دستگاه اسكلتى ساركوم يووينگ است. براى پاسخ دادن به اين سؤال كه تكرارى هم هست، خواندن پاتولوژى ضرورى نیست: با معلومات كودكان يا ارتوپدى هم می توانید به اين سؤال جواب درست بدهيد.

  ۵- تومور مربوط به دستگاه تناسلى زنانه ـ تومور تخمدان را می شود با كمك مبحث زنان و زايمان پاسخ داد: كافى است بياد داشته باشيم كه سلول‏هاى تومور برنر تخمدان شبيه به سلول‏هاى ترانزيشنال هستند. هرچند اين سؤال تكرارى نبود، اما با معلوماتى كه از مطالعه تست‏هاى پاتولوژى سال‏هاى قبل بدست می ‏آوريد می ‏توانيد به آن پاسخ بدهيد.

  ۶- سؤال مبحث خون مربوط به آنمى هموليتيك دارويى و تشخيص آن با تست كومبس می ‏شود كه نه تنها به كمك تست‏هاى سال‏هاى قبل می ‏توانيد به آن پاسخ بدهيد، بلكه از نظر سطح هم این سوال در حد آزمون پيش‏ كارورزى است.

  ۷- و اما يك سؤال نسبتا مشكل از مبحث سنگ كليه در بين سؤال‏ها هست كه در جمع سؤالات سال‏هاى قبل می ‏شود جاى خالى آن را احساس كرد!

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برو بالا